My Office at 35,000 feet.

While I try to keep up with the forums and blogs about what the heartbeat of the avian world is up to, (meaning the average parrot owner just like me) I have a tough time keeping up with them all due to my schedule. I’m either flying for work, or flying to get somewhere to do a presentation or do research or some such reason for the journey.

And there is the ever-present floor that needs a mopping. But I do get to meet really cool people:

Concetta! (Concetta DellaRocco- Ferragamo)

But I think it’s terrific the forums are busy because that means you are all yakking up a storm, exchanging information and helping each other out.

Paula Rossow, Irena Schulz and moi at the Midwest Bird Expo

Occasionally I run across a post about the Chop Concept. And I found one particularly interesting. When the Chop Video link was put up, someone saw all of the stuff I used to make Chop and stated the following:

“wow that is like 80+ bucks in ingredients.”

The original poster responded this way:

“When I picked up the ingredients for my batch of chop, I spent about $30 and didn’t use everything….I made the batch back around the 1st of October and I still have at least half left. I feed 8 parrots and 9 parakeets with it. I don’t feed it everyday, but several times a week.”

It was posted on the 30th of December which means she got through half of her Chop in three months.

The Real Quaker Oats

Now it sounds like making Chop or Teenie Weenie Beanies is expensive. It is- the day you make it. But once you bag it up and freeze it, you won’t be making it for quite a while, so you have to look at it as “cost-per-serving” or cost per day.  I never really figured it out to the penny, but I knew I was feeding three African Greys two meals a day for less than a buck.  And because I have never fed bulk seed on any real basis at all, I have no idea what it would cost to feed my birds the seed. But I can almost guarantee it’s less than 3 plus bucks a pound you probably have to pay for seed.

Have any of you figured it out? Does any one really know how much it costs you to serve Chop as opposed to the higher-pried model? I know it’s different every time, but perhaps some of you have done the costing out? I’d love to know what you’ve come up with.

Advertisements